כולנו חברים, לא עבדים!

מטרת החוקים להעניק לאדם חירות

תכף אחר יציאת מצרים וקריעת ים סוף, משה רבנו לומד ומלמד את עם ישראל איך לדון משפט צדק בכל הנושאים של נזקים ופגיעה בזולת – "פרשת משפטים".

הפרשה העוסקת במשפטים מיד מתחילה בענייני עבדות. אך למה להתחיל ישר לדבר על עבדים?, הרי אותו אדם – הפך להיות עבד בגלל איזו פשיעה שביצע קודם לכן, אז למה לא להתחיל באותם חוקים הנוגעים לפשיעה שגררה את האדם להיות עבד. ?

הסיבה שהתורה מתחילה את דיני המשפטים דווקא בנושאי עבדות: כי כל המטרה של החוקים המשפטיים בבתי הדין , היא – להעניק לאדם חירות. כשבתי דין שדנים דיני אמת, והמשפט משפט צדק ואין חשש לעיוות הדין, אז העם מקבל חירות, האדם לא חושש ששלטון החוק יפגע בו ללא עוול, גם אם הוא טעה או אם הוא הזיד והזיק לזולת, הוא יקבל את הדין שיתקן את המצב.

*

והנה נשים לב: כשהתורה מתחילה לדבר על דיני עבדות, היא מדברת על "עבד נרצע", עבד שסיים לרצות את העונש של העבדות ומחליט שטוב לו לישאר עבד, אז בית הדין מעביר אותו טקס משפיל ורוצעים את אוזנו.

והסיבה לכך, אומר רש"י: כי ביציאה מעבדות מצרים הבורא אמר על עם ישראל: "עבדיי הם" – ולא עבדים של עבדים! הבורא הוציא את ישראל מעבדות מצרים כדי שיהיו עבדיו. ומי שבוחר להיות עבד של אדם אחר, למעשה בוחר שלא להיות עבד של הבורא.

בן ישראל צריך למרוד בעבדות לבני אדם !!

שלטון ישראל חייב להעניק לעם את מלא חירותו.!!

ניקח לדוגמא דין עבד עברי, אדם שפשע וניגזר עליו עבדות, אז המעביד מחוייב לדאוג לפרנסתו ולפרנסת בני ביתו (אשתו וילדיו). היום, אדם ישר שהולך לעבוד יום שלם לפרנסתו, השכר שהוא מקבל על העבודה לא מספיק לכלכלת הבית, ובשביל להתקיים בכבוד אז גם האשה צריכה לצאת לעבוד…. אז אזרחי ישראל כיום מקבלים תנאים יותר גרועים מעבדים (שפשעו ונענשו עונש עבדות) ולא רק שהם עבדים, גם נשותיהם שפחות…

שלטון ישראל שמסוגל לעגן בחוקיו קומבינות על גבי קומבינות המעשירות (בכספי ציבור) אנשים מסויימים ומעבידות את כלל האוכלסייה. שלטון שמסוגל למנוע את ישראל מנחלתו, להעבידו בפרך כל ימי חייו כדי שאולי יוכל להשיג איזו חלקת אדמה או ארבע קירות, ומצד שני לוותר על שטחים נרחבים תמורת "שלום" (חלום) עם אוייב רצחני. שלטון שמאפשר לאנשי הון להשתלט על משאבי הטבע לטובתם האישית (ולמוכרם לארצות זרות וכדומה). שלטון שמאפשר מונופולים לחברות. שלטון שחונק את העם בכל דרך אפשרית…. שלטון כזה… לא יכול להיות שהוא מאמין בה' יתברך ובתורתו באמת, ולא רק זה, בשביל להחזיק את ישראל בעבדות הוא מפיץ את הכפירה בה' ובתורתו, אחרת, אילו היה בהם אמונה, לו העם היה לו אמונה חזקה ולא מטושטשת והססנית, הם לא היו יכולים לשעבד את העם!!!.

כדי שנצליח לצאת מעבדות, אנחנו צריכים להיות חזקים באמונה, באמונה שאסור לנו להיות עבדים של השלטון, כל ניסיון שלהם לשעבד אותנו צריך להיות מלווה במחאות אדירות, כי אנחנו עבדים לה' יתברך בלבד.

כדי שנצליח לצאת מעבדות, אנחנו צריכים להחליף את כל הפרצופים המוכרים בפוליטיקה, כל אלו שזרמו עם המערכת שאפשרה עד כה לכפור בה' ובתורה ולשעבד את ישראל. (גם את הפרצופים המוכרים בפוליטיקה שמשתתפים במחאות חברתיות כדי לחזק את מעמדם ולא כדי להלחם על חירות ישראל באמת. וכמובן כל הפרצופים שתמורת כמה חתיכות מהקוגעל למוסדות שלהם הם שותקים ולא נלחמים על משפט צדק ועוולות חברתיות.)

*

ביציאת מצריים אומנם הפכנו לעבדים לה', אך אנו חוגגים כל שנה בפסח על היותנו "בני חורין", כי מי שעבד לה', הוא מתנער ומורד מעצמו כל עבדות אפשרית, של התאוות והמידות הרעות, עבד של ה' מקבל עוצמה נפשית למרוד בכל המערכות המנסות לשעבד אותו בגוף ובנפש. עבד של ה' הוא בן חורין.

אין זה תפקידו של חבר כנסת לכפות את הדת על העם, (אנחנו בשום אופן לא נסכים לכפייה מכל סוג שהוא) אבל כן צריך לכפות את החירות!!

עבד ה' זה קודם כל המודעות וההכרה שהוא בן חורין מכל סוג של עבדות, ואת זה צריך השלטון לעשות, לאפשר לישראל להיות עבדי ה'

*

כותב רבי נתן מברסלב (ליקוטי הלכות) : זה שמכר את עצמו לעבד גמור, פגם מאוד מאוד, ונמשך מאוד אחר זוהמת הנחש (שהוא בחינת עבדות) כי מכר עצמו לעבד גמור. כמו שאמרו רבותינו: שאוזנו שמעה בהר סיני "כי לי בני ישראל עבדים" והוא הלך וקנה לעצמו אדון! כי כל אדם, ככל שהוא מקבל עליו ביותר עול פרנסה הוא נמשך ביותר אחר אחיזת זוהמת הנחש, כפי כמה שהוא נופל ליגיעות ועבדות וטרחות העולם הזה.

2 מחשבות על “כולנו חברים, לא עבדים!

כתוב/כתבי תגובה